Svake godine, 1. listopada obilježavamo Svjetski dan kave, napitka bez kojeg mnogi od nas ne mogu zamisliti početak radnog dana. Što odlikuje taj za mnoge čarobni napitak?
Kavu pripravljamo iz prženih sjemenki biljke kavovca koja se ponajviše uzgaja na južnoameričkom i afričkom kontinentu. Najveći proizvođač kave je Brazil. Najpoznatije sorte kave su arabica i robusta.

Poznato nam je da dugotrajno konzumiranje bilo čega izaziva ovisnost, pa tako i konzumiranje kave. Sigurno da, ako preskočite svoj jutarnji ritual ispijanja kave, osjećate nemir, glavobolju, promjene raspoloženja. Je li nam kava zaista potrebna kao hrana za naše tijelo ili možemo i bez nje? Koje su prednosti, a koje mane ispijanja kave?
Najpoznatiji i najvažniji kemijski sastojak kave je alkaloid, kofein (1, 3, 7-trimetil-ksantin) stimulator središnjeg živčanog sustava. Upravo zbog kofeina mnogi konzumiraju kavu jer im ona daje osjećaj budnosti i podiže energiju. Na druge pak ona nema taj efekt, mogu zaspati netom nakon njezine konzumacije. Sve naravno ovisi o psihologiji pojedinca. Upravo kofein stvara ovisnost te ako preskočimo svoj omiljeni napitak osjećamo se bezvoljno, umorno ili nas boli glava.


Bilo da je konzumirate zbog mirisa, okusa ili zbog kofeina, nakon uživanja u vašem napitku pazite da ne bacate talog kave, već ga iskoristite.
Naime, talog kave je bogat sadržajem dušika, fosfora i kalija te je savršeno gnojivo za biljke koje žive u kiselom tlu (limun, orhideje, pelargonije, ruže, hortenzije, borovnice). Talog kave je kiseo do neutralan te nije pogodan za vapnenasta tla koja su lužnata.
Osim anorganskih tvari, tj. minerala (Mg, Ca, Fe, Cu, P, K) talog kave je bogat i organskim spojevima među kojima prednjače šećeri (celuloza i hemiceluloza). Također, u njegovom sastavu pronalazimo i vlakna koja imaju antioksidacijska svojstva te se zbog toga može koristiti i kao sastav suplemenata tj. dodataka prehrani. Zbog sadržaja minerala, vlakana i prirodne vlažnosti koristi se i za njegu naše kože (piling, anticelulitni preparati).

Talog kave sadrži i proteine, te ulja zbog čega se može upotrebljavati kao biodizelsko gorivo.
Ima li konzumiranje kave svoje mane? Naravno, kao i sve, ukoliko pretjeramo sa konzumacijom. Znamo da i lijek u velikim količinama postaje otrov. Jedna ili dvije kave tijekom dana nikome neće naštetiti. Prevelika konzumacija kave može biti štetna za osobe sa kardiovaskularnim problemima jer može povisiti krvni tlak te razinu šećera i kolesterola u krvi. Ovakav efekt imaju i mnogi drugi napitci i prehrambeni proizvodi.
Stoga ne dopustite da vas itko poremeti u vašem jutarnjem ili popodnevnom ritualu, pogotovo danas na Međunarodni dan kave.
Odgovori
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.