U sadržaju ove nastavne teme naučit ćete više o skupini organskih spojeva koje nazivamo alkoholima.
ISHODI UČENJA
Usvajanjem sadržaja ove Teme moći ćete odgovoriti na sljedeća pitanja:

- Što su akoholi?
- Prikaži općom formulom strukturu alkohola!
- Objasni pojmove: primarni alkohol; sekundarni alkohol; tercijarni alkohol!
- Strukturnom formulom prikaži diol i triol!
- Pojasni način imenovanja alkohola na primjeru!
- Navedi fizikalna svojstva alkohola?
- Koje su kemijske reakcije karakteristične za alkohole?
- Napiši opći oblik kemijske reakcije dobivanja alkoksida!
- Objasni mehanizam nukleofilne supstitucije, označi reaktante i produkte!
- Navedi načine dobivanja alkohola! Potkrijepi kemijskim reakcijama!
- Koji su gospodarski najvažniji alkoholi?
- Navedi neka svojstva i područja uporabe metanola!
- Navedi neka svojstva i područja uporabe etanola!
- Navedi neka svojstva i područja uporabe etilen-glikola!
- Navedi neka svojstva i područja uporabe glicerola!
- Što je alkotest i pojasni princip njegovog rada?
UVOD
Alkoholi su skupina organskih spojeva koji kao funkcionalnu skupinu imaju hidroksilnu ili -OH skupinu koja je jednostrukom kovalentnom vezom povezana na C-atom. Opća formula alkohola je R-OH pri čemu R predstavlja ugljikovodični dio molekule alkohola.
S obzirom na ugljikov atom na koji je vezana hidroksilna skupina možemo razlikovati: primarne, sekundarne i tercijarne alkohole. Kod primarnih alkohola, – OH skupina je vezana na C- atom koji je povezan sa još jednim C- atomom. U strukturi sekundarnih alkohola, – OH skupina je vezana na C- atom povezan sa još dva C- atoma, dok je kod tercijarnih alkohola, C- atom na koji je vezana – OH skupina povezan s još tri C- atoma.

Naziv alkohola
Alkohole imenujemo tako da na naziv odgovarajućeg ugljikovodika (alkan, cikloalkan, alken, alkin) dodamo nastavak -ol (metan-metanol, etan-etanol, cikloheksan-cikloheksanol, itd.).
Prilikom imenovanja prvi korak je odabir najdužeg lanca C-atoma koji sadrži OH-skupinu. Ukoliko se OH-skupina nalazi na C-atomu koji nije prvi u tom lancu, potrebno je naglasiti broj C-atoma na kojem se ista nalazi. Treba gledati, da hidroksilna skupina bude na što manjem broju C- atoma. Za navođenje supstituenata vrijedi isto kao kod imenovanja ugljikovodika.
Hidroksilna skupina ima prednost pred dvostrukom i trostrukom vezom.

Potrebno je naglasiti da broj C-atoma na koji je vezana OH-skupina, u nazivu, možemo navoditi prije osnovnog naziva, npr: 2-metil-2-butanol gdje je osnovni naziv spoja butanol, ili između korijena osnovnog naziva i nastavka, npr: 2-metil-butan-2-ol.

Kako još možemo imenovati spoj sa slike 3.?
U strukturi alkohola može se nalaziti više hidroksilnih skupina. Alkohole sa dvije hidroksilne skupine nazivamo i dvovalentnim alkoholima ili DIOLIMA, a alkohole sa tri hidroksilne skupine trovalentnim alkoholima ili TRIOLIMA. Primjer diola je etan-1,2-diol ili poznatiji pod nazivom etilen-glikol (trivijalni naziv), a primjer triola je propan-1,2,3-triol poznatiji pod nazivom glicerol.

Ukoliko se -OH skupina javlja kao supstituent kod viših organskih spojeva imenuje se kao -HIDROKSI.
Svojstva alkohola
Fizikalna svojstva
Alkoholi su neutralne tekućine dobro topljive u vodi zbog polarnosti OH-skupine. Imaju viša vrelišta i tališta od odgovarajućih ugljikovodika, a niže vrelište i talište od vode. Zašto?
Porastom broja ugljikovih atoma u nerazgranatom lancu raste i vrelište alkohola, dok su vrelišta alkohola sa razgranatom strukturom niža u odnosu na odgovarajuću nerazgranatu strukturu. Zašto?
NAZIV ALKOHOLA | VRELIŠTE (t/°C) | TALIŠTE (t/ °C) |
metanol | 65 | -98 |
etanol | 78 | -115 |
propanol | 97 | -126 |
butanol | 117 | -90 |
propan-2-ol | 82 | -89,5 |
butan-2-ol | 99,5 | -115 |
Topljivost u vodi smanjuje se sa porastom duljine ugljikovodičnog lanca. Zašto?
Kemijska svojstva
Alkoholi, slično alkanima stupaju u kemijske reakcije supstitucije, ali sa alkalijskim metalima, natrijem i kalijem pri čemu nastaju spojevi koje zovemo ALKOKSIDIMA.
Veza između kisika i vodika u hidroksilnoj skupini je polarna zbog čega se proton (H+) može zamjeniti ionom natrija (Na+) ili kalija (K+).

Alkoksidi se imenuju tako da se od naziva odgovarajućeg alkohola odbije nastavak -ol i -an te doda nastavak -oksid i ispred osnovnog naziva stavlja se naziv alkalijskog metala (natrijev, kalijev), npr: reakcijom etanola i natrija nastaje natrijev etoksid.

ZADATAK:
Napiši kemijsku reakciju dobivanja natrijevog etoksida!
Alkoholi reagiraju sa halogenovodičnim kiselinama pri čemu nastaju odgovarajući alkil-halogenidi. Primarni alkoholi reagiraju sa bromovodičnom kiselinom, dok sekundarni i tercijarni alkoholi reagiraju sa kloridnom i bromovodičnom kiselinom.

Dobivanje alkohola
Alkoholi se najčešće dobivaju iz odgovarajućih alkena ili alkil-halogenida. Iz alkena se dobivaju ili hidratacijom alkena u kiseloj sredini (1) ili djelovanjem oksidansa na alkene u bazičnoj sredini (2).

Druga kemijska reakcija se koristi i prilikom dokazivanja dvostruke veze jer dolazi do promjene ljubičaste boje kalijevog permanganata u smeđu boju Mn (IV).
Iz alkil-halogenida, alkoholi se dobivaju reakcijom nukleofilne supstitucije u kojima je reagens alkalijski hidroksid koji je jači nukleofil od vode pa izaziva heterolitičko cijepanje veze C-halogeni element.

Ovo su načini laboratorijskog i industrijskog dobivanja alkohola. Zasigurno, najstariji način industrijskog, ali i za osobne potrebe, dobivanja alkohola je proces ALKOHOLNOG VRENJA ili FERMENTACIJE. U ovom procesu se iz šećera glukoze sadržanog u voću (grožđe, šljive, jabuke, kruške, itd.) uz prisutnost enzima iz kvaščevih gljivica i u anaerobim uvjetima (bez prisutnosti kisika) dobiva alkohol etanol te se oslobađa plin ugljikov dioksid koji možemo prepoznati po mjehurićima u dobivenoj smjesi.

Na ovaj način je se od pamtivijeka proizvodilo vino i rakija na našim prostorima. Ovako dobiveno alkoholno piće sadrži samo do 13 % alkohola. Čisti alkohol dalje bi se mogao dobiti destilacijom postojećeg.
Za industrijske potrebe, danas se čisti etanol najviše dobiva hidratacijom etena.
Upotreba alkohola
U industriji najznačajniji alkoholi su: metanol, etanol, etan-1,2-diol i propan-1,2,3-triol pa će o njima biti više riječi u nastavku.
Metanol, CH3OH
Metilni ili drvni alkohol, poznatiji kao metanol je najjednostavniji primarni alkohol. Bezbojna je, zapaljiva i hlapljiva tekućina neugodnog mirisa. Miješa se u svim omjerima s vodom. Vrlo je otrovan zbog čega se i ne koristi kao sastojak alkoholnih pića. Gori plavičastim plamenom.

Metanol se dobiva suhom destilacijom drveta ili iz vodenog plina na sljedeći način:

Najveće količine metanola upotrebljavaju se za proizvodnju formaldehida i antifriza (zbog niske točke ledišta). Koristi se i kao sirovina za proizvodnju octene kiseline, plastičnih masa i polimera, otapalo za različite organske spojeve, kao pogonsko gorivo u motorima, itd.
Etanol, C2H5OH
Etanol ili etilni alkohol je najvažniji član skupine alkohola. Bezbojna je, hlapljiva i lako zapaljiva tekućina koja se miješa sa vodom u svim omjerima. Sastojak je svih alkoholnih pića. Gori bijelo-plavim plamenom.

Etanol se dobiva već opisanim procesom alkoholnog vrenja. Čisti, do 99 %-tni etanol dobiva se procesom destilacije pri čemu se dodaju sredstva koja vežu vodu, npr: kalcijev oksid.
Industrijski etanol (denaturirani, tehnički alkohol) se dobiva hidratacijom etena.
Etanol je važno organsko otapalo (otapa masti, ulja, boje), sredstvo za dezinfekciju (medicina), ekstrakciju, konzerviranje i proizvodnju alkoholnih pića. Važna je sirovina za sintezu brojnih organskih spojeva kao što su: acetaldehid, octena kiselina, esteri, eteri i različiti polimeri.
Etan-1,2-diol (etilen-glikol)
Etilen glikol je dvovalentni alkohol i najjednostavniji diol. Svoj naziv glikol duguje tome što ima osobine i etanola (jedna hidroksilna skupina) i glicerola (tri hidroksilne skupine). Gusta je i higroskopna tekućina slatkastog okusa dobro topljiva u vodi. Međutim, otrovan je pa se danas nastoji zamjeniti manje otrovnim tvarima.

Etilen-glikol u smjesi s vodom snižava ledište vode te se upotrebljava kao antifriz odnosno smjesa za hlađenje motora i pri vrlo niskim temperaturama. Upotrebljava se i kao tekućina za automobilske kočnice, kao otapalo, za izradu boja, eksploziva i različitih polimera.
Propan-1,2,3-triol (glicerol)
Glicerol ili glicerin (grč. glykys = sladak) je najjednostavniji trovalentni alkohol, triol. Sirupasta je, gusta i bezbojna tekućina slatkasta okusa. Pri sobnoj temperaturi je vrlo viskozan. Upija vlagu pa je i higroskopan.

Glicerol se može dobiti sintezom iz propena, fermentacijom šećera uz prisutnost natrijevog sulfita ili hidrolizom masti.
Glicerol je važna sirovina jer se koristi za dobivanje biološki važnih spojeva, masti i ulja (triglicerida). Upotrebljava se i za dobivanje eksploziva nitroglicerina, u kozmetičkoj industriji za proizvodnju krema i sapuna, za izradu antifriza. Važno je otapalo u organskoj kemiji.
ZA ONE KOJI ŽELE ZNATI VIŠE
Alkotest
Poznato nam je da je alkohol jedan od glavnih uzročnika automobilskih nesreća. Stoga su i redovita testiranja vozača na prisutnost alkohola u krvi tzv. alkotest.

Alkotest mjeri količinu alkohola u izdahnutome zraku pomoću posebne naprave. Postoje klasični, digitalni i elektronski alkotestovi. Prisutnost alkohola u krvi može se utvrditi naravno i medicinskim putem.
Princip rada alkotesta je na prevođenju narančastog kalijeva dikromata u zeleni krom (III) u prisutnosti etanola.
3C2H5OH + 2K2Cr2O7 + 8H2SO4 → 3CH3COOH + 2Cr2(SO4)3 + 2K2SO4 + 11H2O
Ukoliko je u krvi vozača prisutan etanol doći će do opisane promjene boje, a ukoliko ne, ne dolazi do promjene boje.
URADI POKUS!

U jednu epruvetu ulij 1 ml razrijeđene sumporne kiseline i 1 ml otopine kalijeva dikromata. Zabilježi opažanja! Zatim u istu epruvetu dodaj 1 ml etanola. Sadržaj epruvete pažljivo zagrijavaj nad blagim plamenom do promjene boje. Zabilježi opažanja!
Napiši kemijsku reakciju odrađenog pokusa!
Što čujem zaboravim, što vidim pamtim, što uradim znam!
Odgovori
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.